Teatr Polskiego Radia

"Kapitan Wspaniały powraca"
David Zene Mairowitz

Reżyseria: David Zane Mairowitz
Emisja: 2012-06-08

Średnia ocena: 1
Oddanych glosów: 1
Tagi:

Stanisław Brudny

1930 -
(Zygmunt)

Anna Dereszowska

1981 -
(Anna)

Dorota Landowska

1968 -
(Głos kobiety)

foczek112
2012-06-07 08:43

download (link dostępny po zalogowaniu)

Autor: David Zane Mairowitz
Autor Przekładu: Zofia Ziemann
Reżyser: David Zane Mairowitz
Realizator: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: David Zane Mairowitz
Inni współtwórcy: Małgorzata Szymankiewicz - asystentka reżysera

Obsada:
Stanisław Brudny (Zygmunt),
Anna Dereszowska (Anna),
Dorota Landowska (Głos kobiety)

Słuchowisko Davida Mairowitza Kapitan Wspaniały powraca to historia starego mężczyzny powracającego po kilkudziesięciu latach życia w Stanach Zjednoczonych do rodzinnego miasta, do prawnuczki, z którą nigdy wcześniej nie miał kontaktu. Trzydziestoletnia kobieta opiekuje się tym zupełnie dla niej obcym mężczyzną, który milczy, pogrążony we własnym świecie. To utrudnia jej i tak już kłopotliwe zajmowanie się nim.

Zygmunt ożywia się, gdy po kilku miesiącach zza oceanu przypływa skrzynia z jego rzeczami. Ku zdziwieniu prawnuczki w skrzyni znajdują się tylko stare taśmy filmowe. Najwięcej miejsca w tej kolekcji zajmują filmy z serii Przygody Kapitana Wspaniałego. Pierwszym aktorem odtwarzającym tego komiksowego i filmowego superbohatera był litewski emigrant pracujący w Hollywood. Słuchowisko Kapitan Wspaniały powraca powstało z inspiracji tym faktem.

David Zane MAIROWITZ jest pisarzem i reżyserem radiowym. Urodził się w Nowym Jorku, a od 1966 roku mieszka w Europie, aktualnie w Awinionie i Berlinie. Przez ostatnie trzydzieści lat pracował jako niezależny producent słuchowisk i dokumentów radiowych dla brytyjskiej BBC, amerykańskiej ABC, jak również w ponad dwudziestu krajach europejskich, także w Polsce. Jest laureatem wielu konkursów sztuki radiowej, w tym: Prix Italia, Prix Futura, Prix Ostankino, Prix Marulic, Sony Gold Prize i Prix Europa w kategorii „najlepsze europejskie słuchowisko 2005 roku”. Laureat, wraz z Małgorzatą Żerwe, nagrody Melchiory (2010). W Polskim Radiu zrealizował m.in. słuchowiska: Duchy Warszawy czy Planeta popiołów

foczek111
2012-06-09 18:14

Znakomite słuchowisko!

jakoe
2012-11-27 16:26

download (link dostępny po zalogowaniu)

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: