Ostatnio zalogowani
na stronie

Informacja dostępna po zalogowaniu

Teatr Polskiego Radia

"Zabić motyla"
Zbigniew Wojnarowski

Reżyseria: Jan Warenycia
Emisja: 2012-10-20

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Zbigniew Wojnarowski
(autor)

Teresa Budzisz-Krzyżanowska

1942 -

Maria Pakulnis

1956 -

Grzegorz Damięcki

1967 -

Olgierd Łukaszewicz

1946 -

Andrzej Ferenc

1959 -

Henryk Talar

1945 -

Franciszek Pieczka

1928 - 2022

Inne słuchowiska tego samego autora:

TPR
Balans
TPR
Coś dobrego
TPR
Czekoladki Marcus
TPR
Dopóki nie okłamujemy Bobika
TPR
Drezdeński proszek
TPR
Echo serca
TPR
Lżejszy od powietrza
TPR
Pętla czasu
TPR
Ptaki
TPR
Pusty dom
TPR
Trylogia. Fuga alla polacca
TPR
Tunel
TPR
Urodzona ofiara

Audiofil
2012-10-25 20:54

download (link dostępny po zalogowaniu)

Autor: Zbigniew Wojnarowski
Autor Przekładu: Krzysztof Sielicki
Reżyser: Jan Warenycia
Realizator: Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn

Obsada:
Teresa Budzisz-Krzyżanowska,
Maria Pakulnis,
Grzegorz Damięcki,
Olgierd Łukaszewicz,
Andrzej Ferenc,
Henryk Talar,
Franciszek Pieczka
i inni.

Słuchowisko „Zabić motyla“ według prozy Zbigniewa Wojnarowskiego to próba alternatywnego ujęcia najnowszej polskiej historii.
Zbigniew Wojnarowski, autor powieści "Miraż", której jeden rozdział był podstawą adaptacji słuchowiska "Zabić motyla", posługując się modną obecnie konwencją "historii alternatywnej", bierze na warsztat stan wojenny w Polsce. Ten czysto literacki zabieg jest jedynie pretekstem do postawienia kilku zasadniczych pytań o stan naszego realistycznego i mitycznego rozumienia zjawisk historycznych i narodowej historiozofii. Ponownie przeżyty przez bohatera słuchowiska, Marka (Grzegorz Damięcki), stan wojenny jawi się jako okrutny koszmar, który istnieje równie realistycznie jak ten, który bohater zna z własnych tragicznych doświadczeń. I choć ten śniony stan wojenny ma zupełnie odmienny przebieg, posiada swoje własne prawa i logikę nie mniej prawdopodobną, niż ten historyczny.
Marek zaczyna orientować się, że jego obecność w alternatywnym świecie staje na przeszkodzie dopełnienia się narodowych mitów heroizmu, męczeństwa i cudownego ocalenia. Bohater odbierany jest w rzeczywistości alternatywnej jako rodzaj upiora nie należącego ani do świata żywych, ani umarłych. Jest obiektem licznych ataków ze strony bohaterów naszej historii, ale ich kule, strzały i szable trafiają w próżnię. Pogłębiająca się alienacja sprawia, że Marek postanawia dać się zgładzić, by wrócić do "swojego świata", ale nawet srebrna kula, która pozbawiła życia hrabiego Potockiego, gdy ten uznał się za upiora i popełnił samobójstwo, nie jest w stanie wyzwolić go z matni poplątanej historii, narodowych legend i obsesji.
Słuchowisko "Zabić motyla" jest interesującą próbą wniknięcia w podświadomość historyczną Polaków; gorzkim bilansem legend, urojeń i trzeźwej oceny historii. W tym charakterystycznym dla prozy Zbigniewa Wojnarowskiego przenikaniu się rzeczywistości, traci sens wszelka tzw. "prawda historyczna", którą potrafi zburzyć trzepot skrzydeł tytułowego "motyla".
Scenariusz słuchowiska "Zabić motyla" powstał w oparciu o jeden z rozdziałów powieści Zbigniewa Wojnarowskiego "Miraż", wydanej przez Narodowe Centrum Kultury, w cyklu "Zwrotnice historii. Historie alternatywne".

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: