Ostatnio zalogowani
na stronie

Informacja dostępna po zalogowaniu

Teatr Polskiego Radia

"Drezdeński proszek"
Zbigniew Wojnarowski

Emisja: 2015-01-10

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Zbigniew Wojnarowski
(autor)

Inne słuchowiska tego samego autora:

TPR
Balans
TPR
Coś dobrego
TPR
Czekoladki Marcus
TPR
Dopóki nie okłamujemy Bobika
TPR
Echo serca
TPR
Lżejszy od powietrza
TPR
Pętla czasu
TPR
Ptaki
TPR
Pusty dom
TPR
Trylogia. Fuga alla polacca
TPR
Tunel
TPR
Urodzona ofiara
TPR
Zabić motyla

depitt
2015-01-10 17:59

www.polskieradio.pl

"Akcja słuchowiska Zbigniewa Wojnarowskiego rozgrywa się w roku 1887 we Florencji. Pan Sobieszczański – filolog i nauczyciel zwiedzając zabytki stolicy Toskanii, poznaje przypadkowo dziwnego rodaka, który przedstawia się jako Konstanty Julian Ordon, legendarny obrońca reduty nr 54. Zdumiony Sobieszczański poznaje groteskowy dramat człowieka, który w tradycji narodowej utrwalony jest jako bohaterski samobójca, poległy na Woli we wrześniu 1831.

Rok później, w Dreźnie Adam Mickiewicz pisze wiersz "Reduta Ordona", wprowadzając wojskowego do panteonu polskich bohaterów. Tymczasem Ordon przeżył powstanie listopadowe i udał się na emigrację, gdzie doznaje bezustannie przeróżnych przykrości i szykan, ponieważ swym istnieniem burzy świeżo powstały mit.

Żywy Ordon staje się nieprzyjemnym zgrzytem narodowej narracji i domaga się od wieszcza korekty "Reduty". Mickiewicz odmawia. Ordon na własną rękę postanawia wymierzyć sprawiedliwość…

Znakomicie udokumentowane historycznie słuchowisko jest rodzajem śledztwa dotyczącego niejasnych okoliczności śmierci autora "Pana Tadeusza" w Konstantynopolu w roku 1855. Czy majaczenia zgorzkniałego starca niosą w sobie choć odrobinę prawdy? Argumenty za i przeciw równoważą szale, ale nie rozwiewają podstawowych wątpliwości.

Autor:
Zbigniew Wojnarowski

Reżyser:
Jan Warenycia

Realizator:
Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:
Janusz Rafał Nowicki (Ordon), Krzysztof Stelmaszyk (Sobieszczański), Joanna Jeżewska (Sąsiadka/ Sobieszczańska), Andrzej Mastalerz (Adiutant), Andrzej Blumenfeld (Generał), Olgierd Łukaszewicz (Adam Mickiewicz), Krzysztof Wakuliński (Teofil Lenartowicz)

jakoe
2015-01-19 21:32

download (link dostępny po zalogowaniu)

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: