Teatr Polskiego Radia

"Odprawa posłów greckich (2008)"
Jan Kochanowski

Reżyseria: Szczepan Szczykno
Emisja: 2008

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:
  lektury szkolne (63) 
  Jan Kochanowski (5) 

Mariusz Benoit

1950 -

Stanisława Celińska

1947 -

Maja Ostaszewska

1972 -

Jadwiga Jankowska-Cieślak

1951 -

Krzysztof Globisz

1957 -

Ignacy Gogolewski

1931 - 2022

Piotr Adamczyk

1972 -

Jan Frycz

1954 -

Grzegorz Damięcki

1967 -

Piotr Bajor

1960 -

Inne słuchowiska tego samego autora:

RWE
Kochanowski w interpretacji Wandy Warskiej
TPR
Odprawa posłów greckich (1977)
TPR
Treny

Audiofil
2009-04-10 00:01

Słuchowisko „Odprawa posłów greckich” to już czwarta propozycja w cyklu Teatru Polskiego Radia i Programu I „Klasyka Polskiego Dramatu", gdzie prezentowane są najważniejsze pozycje dramatopisarskie w dorobku polskich autorów. „Odprawa posłów greckich” to jedyny dramat autorstwa Jana Kochanowskiego, napisany w 1578. Kochanowski w swoim dramacie zaczerpnął z mitu o wojnie trojańskiej. Akcja rozpoczyna się w momencie, gdy do Troi przybywają posłowie greccy, Odyseusz i Menelaos, żądając zwrotu porwanej przez Aleksandra Heleny.

Szczepan Szczykno, reżyser "Odprawy..." mówi o swoim spektaklu:

„Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego dla współczesnych nie była tylko zaprawioną moralistyką tragedią opartą na fabule zaczerpniętej z antycznego mitu, lecz była odczytywana jako utwór polityczny. Wystawienie jej w obecności politycznej elity społeczeństwa w przededniu rozpoczęcia obrad sejmu mającego uchwalić fundusze na wyprawę inflancką miało szczególną wymowę.

Dzisiaj kontekst polityczny schodzi na plan dalszy, a tragedia Kochanowskiego broni się jako arcydzieło poetyckie i świetnie wymyślony utwór. Moja interpretacja jest próbą wczytania się w tekst Kochanowskiego.

Do realizacji przedstawienia zaprosiłem znakomitych aktorów oraz Scholę Teatru Węgajty, która realizuje stronę wokalną i muzyczną słuchowiska, pod kierunkiem Macieja Kazińskiego. Nie chciałem aby muzyka do przedstawienia była renesansowa i uklasyczniała sam dramat, ale aby sięgała do źródeł słowiańskiej muzyki i ludowego białego śpiewu, co wbrew pozorom przybliży „Odprawę…” do pierwowzoru antycznego.

Bohaterem zbiorowym „Odprawy posłów greckich” jest Troja, a właściwie jej społeczność. W dramatach antycznych chór to przeważnie chór starców, u Kochanowskiego jest to chór panien trojańskich. W mojej interpretacji to właściwie kobiety są zbiorowym bohaterem tragedii. Oczekują na placu przed salą obrad na wiadomość o wojnie lub pokoju. Każdej z trzech pieśni chóru, śpiewanych białym głosem, przypisałem jedną z bohaterek dramatu: Stara Pani, Helena, Kasandra. Dla kobiet trojańskich, niechętnych Helenie, wojna oznacza utratę bliskich, a ogłoszenie jej wywołuje popłoch i histerię.

tquest
2011-09-14 00:04

Wersja z 2008 roku zaprezentowana w cyklu "Klasyka Polskiego Dramatu":
Reżyseria: Szczepan Szczykno
Realizacja: Andrzej Brzoska
Muzyka: Maciej Kaziński
Obsada: Mariusz Benoit, Stanisława Celińska, Maja Ostaszewska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krzysztof Globisz, Ignacy Gogolewski, Piotr Adamczyk, Jan Frycz, Grzegorz Damięcki, Piotr Bajor oraz Chorus Schola Węgajty w składzie: Maciej Kaziński, Monika Petryczenko, Małgorzata Niklaus, Beata Oleszek, Serhij Petryczenko, Wolfgang Niklaus.

no i "wersja" co nieco frywolna, ale uważam, że również godna atencji:
Saga Rodu Kowalewskich - Odprawa posłów greckich
http://mir.cr/05KB8CRG

Audiofil
2013-02-07 22:20

download (link dostępny po zalogowaniu)

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: