Teatr Polskiego Radia

"Rzeczy, których nie wyrzuciłem"
Marcin Wicha

Reżyseria: Michał Zdunik
Emisja: 2019-04-13

Średnia ocena: 1
Oddanych glosów: 1
Tagi:

pavvvel
2019-04-13 22:05

download (link dostępny po zalogowaniu)

Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Książka Marcina Wichy to wstrząsająca relacja z odchodzenia Matki, zapisywana w krótkich. notatkowych formach przez jedynego syna. W ciągu pozornie prozaicznych scenek, wkraczamy w subtelne studium umierania, słyszymy strzępy wspomnień, z drobnych sekwencji poznajemy bolesną przeszłość. Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna.

Nagrody w 2018 roku: Paszport „Polityki” w kategorii „Literatura”, Nagroda Literacka „Nike” (nagroda jury), Nagroda Literacka „Nike Czytelników”, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii „Esej”, Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza.

Obsada:
Łukasz Borkowski (Syn), Danuta Stenka (Matka) oraz: Katarzyna Skarżanka, Helena Hajkowicz, Karolina Bacia, Adam Bauman, Jan Hussakowski, Filip Kosior, Krystyna Turowska.

Reżyseria i adaptacja: Michał Zdunik
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera
Muzyka: Michał Zdunik
w wykonaniu : Maria Wądołowska - sopran, Jan Pietkiewicz - skrzypce, Agnieszka Podłucka - altówka, Gustaw Bafeltowski - wiolonczela.

Premiera: PR I, 13.04.2019 godz. 21.10

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: