Teatr Polskiego Radia

"Gracz"
Fiodor Dostojewski

Emisja: 06.02.2022

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Fiodor Dostojewski
(autor)

Inne słuchowiska tego samego autora:

PTW
Białe noce
TPR
Czy będzie pan mnie kochał
Czy będzie pan mnie kochał?
INN
Ekscelencja
TPR
Gospodyni
TPR
Idiota
POW
Idiota
TPR
Łagodna
Łagodna
Osłoniłem ci moją rozpacz. Epizod z Braci Karamazow
TPR
Osobliwa historia Księcia Myszkina
DTW
Sobowtór
TPR
Spowiedź Marmieładowa
TPR
Wspomnienia z domu umarłych
DTW
Zbrodnia i kara
TPR
Zbrodnia i kara
POW
Zbrodnia i kara
PWD
Zbrodnia i kara (fragm.)

steve48
2022-03-26 08:38

Gracz (2022) - Fiodor Dostojewski

Reżyseria i scenariusz radiowy: Ewa Małecki,
Przekład i adaptacja: Blanka Konopka,
Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk,
Muzyka: Grzegorz Łapiński

Premiera: 06.02.2022

Obsada:

Antoni Królikowski
Anna Seniuk
Przemysław Bluszcz
Milena Suszyńska

- Do tej pory myśleliśmy, że kryzysy są globalne, ekonomiczne, ogólnoświatowe, polityczne, a pandemia pokazała, że kryzys czai się na każdym kroku - stwierdził niegdyś w Dwójce prof. Michał Paweł Markowski, krytyk literacki, eseista, tłumacz, publicysta. - Człowiek, który został wychowany w kulturze Zachodu w przekonaniu, że może nad wszystkim zapanować, że jego życie znajduje się pod nieustanną kontrolą, nagle zostaje zaskoczony niemiłą wiadomością, że właściwie niczego nie sposób zaplanować, że wszystko spod kontroli się wymyka.
Pisarzem, który tego typu refleksje podejmował, był Dostojewski. - Jako powieściopisarz miał kłopot, żeby opowiedzieć jakąś fabułę, historię, anegdotę - zaznaczył prof. Markowski. - Zamiast tego pakował ludzi w jedno miejsce, do jednego salonu, na jedną daczę, do małego miasteczka i pokazywał, jak między nimi roznoszą się rozmaite wirusy. Nie choroby, innego rodzaju: dziwacznego myślenia, władzy, ambicji, pychy. "Gracz" to migotliwa, pełna przewrotności opowieść Fiodora Dostojewskiego o ludzkich słabościach i nadziejach. Po godzinie 19 na antenie Dwójki wysłuchamy radiowej adaptacji tego dzieła w reżyserii Ewy Małecki. Powieść Dostojewskiego powstała 156 lat temu, w 1866 roku. Później na podstawie tej powieści Siergiej Prokofjew napisał operę. Powstało też kilka adaptacji filmowych "Gracza". W 2021 roku przypadło 200-lecie urodzin Fiodora Dostojewskiego. A już niebawem, 9 lutego, obchodzić będziemy 141. rocznicę śmierci pisarza. Z tej okazji na antenie Dwójki przypomnimy powieść "Gracz", w której Dostojewski zawarł również wątki autobiograficzne.
Ewa Małecki - reżyserka słuchowiska - zdradziła, że do adaptacji "Gracza" skusiła ją m.in. tematyka, a mianowicie losy głównego bohatera, wzorowane na losach samego autora. Centralną postacią powieści jest bowiem Aleksy Iwanowicz - stosunkowo młody, dwudziestoparoletni nauczyciel, człowiek wykształcony, choć ubogi. Bohater, podobnie jak autor książki, borykał się z uzależnieniem od hazardu.
- Jeśli sięgniemy po zachowaną korespondencję Dostojewskiego, znajdziemy list do jego żony, w którym opisuje, jak stracił wszystkie pieniądze i przeprasza, że po raz kolejny obiecuje, że zerwie z hazardem - podkreśliła Ewa Małecki. - Zresztą same okoliczności powstania powieści są kontrowersyjne, bo autor założył się ze swoim wydawcą, że napisze powieść. Jeśli zaś jej nie napisze, straci prawa autorskie do wszystkich swoich dzieł, które napisze później.

NIE DAJĘ LINKA, (NIE UDAŁO MI SIĘ NAGRAĆ, MOŻE KTOŚ MA I WSTAWI)

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: