Teatr Polskiego Radia

"Emile Cioran - z życia permanentnego samobójcy"
Emile Cioran, Ireneusz Kania

Reżyseria: Darek Błaszczyk
Emisja: 2010-09-19

Średnia ocena: 3
Oddanych glosów: 2
Tagi:

Ignacy Gogolewski

1931 - 2022

Łukasz Garlicki

1977 -

Marzena Trybała

1950 -

Wojciech Gąsowski

Edytuj

grubykot
2010-09-18 11:51

Emile Cioran - z życia permanentnego samobójcy

Emisja: 
2010-09-19 19:05   Program 3

Autor: 
Emile Cioran
Autor przekładu: 
Ireneusz Kania

Reżyseria: 
Darek Błaszczyk
Realizacja: 
Tomasz Perkowski (nagranie)
Andrzej Izdebski (mastering)
Autor muzyki: 
Andrzej Izdebski

Obsada: 
Ignacy Gogolewski
Łukasz Garlicki
Marzena Trybała
Wojciech Gąsowski i inni


„EMILE CIORAN - Z ŻYCIA PERMANENTNEGO SAMOBÓJCY” - na podstawie tekstów rumuńsko-francuskiego filozofa - Emila Ciorana, to eksperymentalny collage dźwiękowo-muzyczno-aktorski, w którym nie ma klasycznej fabuły. Owszem, pojawiają się tu jakieś tropy fabularne, oddające dialog wewnętrzny młodego i starego filozofa, ale równocześnie i przede wszystkim jest to kompozycja odwołująca się do poszukiwań muzyki konkretnej z kręgu Pierre'a Henry, Eugeniusza Rudnika , czy eksperymentów Heinera Goebbelsa.

Całość jest gmatwaniną cytatów z tekstów Ciorana - filozoficznymi puzzlami złożonymi z aforyzmów, monologów, a czasem dialogów tego skrajnego egzystencjalisty, nihilisty i obrazoburcy, który czasem jest mędrcem, czasem zdaje się być pijany, czy wręcz szalony, często rozmawia sam ze sobą młodym, czasem jest po prostu blagierem, który sam zapędził się na manowce swoich własnych paradoksów.

Kwestie wypowiadane przez aktorów były miejscami traktowane jako tworzywo stricte muzyczne, czasem ulegały poważnej deformacji. Dodatkowo na formę muzyczną składają się różnorakie dźwięki naturalne traktowane muzycznie i przetwarzane dźwięki banalne (jak gwizd czajnika, bzyczenie muchy), pejzaże dźwiękowe, fragmenty muzyki korzennej (rumuńska muzyka pasterska, obrzędy cerkiewne) czy przemówień totalitarnych przywódców (Hitler, Stalin, Mussolini, gen. Antonescu, fragmenty dokumentów z epoki), szum medialny (dźwięki telewizyjne, przetworzone odgłosy filmów erotycznych), a także fragment wypowiedzi samego Ciorana.

W założeniu reżysera właśnie taka wieloznaczna, collage'owa kompozycja najbardziej przybliża atmosferę i klimat paradoksalnych, często szokujących przemyśleń autora na temat szeroko pojętej kultury Zachodu.

jakoe
2013-01-17 15:34

download (link dostępny po zalogowaniu)

Scena Teatralna Trójki

 

Emile Cioran - Z życia permanentnego samobójcy

17eye
2020-03-01 23:55

download (link dostępny po zalogowaniu)

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: