Teatr Polskiego Radia

"I to jest siła, to jest moc"
Feliks Netz

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Adam Ferency

1951 -

Leon Charewicz

1951 -

Sławomir Orzechowski

1958 -

Olgierd Łukaszewicz

1946 -

Adam Woronowicz

1973 -

Julia Kijowska

1981 -

Ewa Wencel

1955 -

Anna Milewska

1931 -

Andrzej Chudy

1955 -

Tomasz Sapryk

1966 -

Sławomir Pacek

1967 -

Wojciech Wysocki

1953 -

Andrzej Blumenfeld

1951 - 2017

Inne słuchowiska tego samego autora:

WZS
Łowca komarów
TPR
Odchodzimy
TPR
Pokój z widokiem na wojnę polsko-jaruzelską
WZS
Urodzony w Święto Zmarłych
DTW
Zegarek

jakoe
2012-11-26 19:48

download (link dostępny po zalogowaniu)

Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Obsada: Adam Ferency, Leon Charewicz, Sławomir Orzechowski, Olgierd Łukaszewicz, Adam Woronowicz, Julia Kijowska, Ewa Wencel, Anna Milewska, Andrzej Chudy, Tomasz Sapryk, Sławomir Pacek, Wojciech Wysocki, Andrzej Blumenfeld.

Sam autor tak pisał o swoim słuchowisku:
W czasie, kiedy rodziła się "Solidarność", pracowałem w śląskiej "Panoramie" (tygodniku o zasięgu ogólnopolskim, którego nakład dochodził do pół miliona egzemplarzy), stąd też usytuowanie fabuły słuchowiska w środowisku dziennikarskim, w redakcji fikcyjnej popołudniówki. Z tej perspektywy moi bohaterowie obserwują narodziny niezależnego od partii i rządu związku zawodowego oraz – na swoją miarę i w skali lokalnej – uczestniczą w owym wielkim wstrząsie społeczno-politycznym i dodać trzeba koniecznie: moralnym!

Co tu jest prawdą, co zmyśleniem? Nie jest to rzecz dokumentalna; historia dzieje się w tle, atakuje bohaterów, muszą się wobec niej na nowo określić. Poddać – jak jeden z trójki głównych bohaterów: dziennikarz – surowej ocenie własną biografię… W rysach tej czy innej postaci mojego słuchowiska widzę kogoś, kogo znałem…, a może tylko tak mi się wydaje? Czasami zahaczam o czyjąś biografię, o czyjś los, ale czuję, że powinienem powiedzieć, iż wszystkie postaci i opisane zdarzenia (poza tym, co napisała Historia) są wytworem wyobraźni autora, wszelka zbieżność z postaciami i zdarzeniami rzeczywistymi jest dziełem przypadku. Prawdą są emocje, napięcia między ludźmi, wrażenie, że na naszych oczach (i w nas) dzieje się coś istotnego, czego rozmiarów nie byliśmy w stanie ogarnąć, ale waga tego zdarzenia, dla Polski, dla Polaków, była oczywista i bezdyskusyjna. Z pewnością do słuchowiska przeniknęło coś z naszych ówczesnych dyskusji redakcyjnych, z prywatnych rozmów, z konfrontacji i wyborów.

Przygotowując się do tego słuchowiska, wertowałem codzienne gazety z sierpnia 1980 roku. Niesamowite wrażenie! To w takiej rzeczywistości żyliśmy? Czy to w ogóle była rzeczywistość? To taka Polska kiedyś istniała? I pomyślałem: jaką musiała mieć siłę, jaką moc ta rodząca się "Solidarność", skoro przebijała się do tych pół martwych dzienników przez betonowy mur cenzury!
Po trzydziestu latach wiem na pewno, że sierpień 1980 to najważniejszy miesiąc i rok dla całego mojego pokolenia.

rycombel
2018-09-01 11:55

download (link dostępny po zalogowaniu)

Pliki w folderze: Netz Feliks

kompresje: aac (m4a) + mp3

rycombel
2019-03-30 22:37

link nieaktywny

17eye
2020-01-08 22:04

download (link dostępny po zalogowaniu)

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: