KLC
"Pamięć świata" - musimy chronić to, co płonie zbyt łatwo
KLC
"Stalin nie mógł działać sam"
KLC
'Demokracja ateńska to wynik pewnych przypadków'

kagraz66
2016-07-31 01:40

download (link dostępny po zalogowaniu)

- Ten film był przełomem w postrzeganiu powstania, łączyło się to z decyzją dotyczącą pokolorowania obrazu - mówił w Dwójce Marcin Ciszewski, historyk, autor książki "Wędrówka po walczącym mieście".

Marcin Ciszewski napisał książkę inspirowaną głośnym filmem "Powstanie Warszawskie", zbudowanym z fragmentów kronik powstańczych, ułożonych w fabularną całość. - Dzięki wyostrzeniu obrazu, nałożeniu koloru na dokumentalne kadry i wprowadzeniu narracji obraz powstania przybliżył się nam i zaczął oddziaływać w sposób niezwykle intensywny - opowiadał gość "Klubu Ciekawych Wszystkiego".

Autor zdradzał, że długo szukał pomysłu na literackie przełożenie filmu, by czytelnik nie dostawał tylko opisu tego, co widział w dziele wyprodukowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. - Tam historię opowiadał operator powstańczej kamery. Ja postanowiłem spoglądać mu przez ramię...

W audycji rozmawialiśmy też o klimacie przedwojennej i wojennej Warszawy z łączniczką Barbarą Scheiner i Janem Ołdakowskim, dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego.

Goście: Barbara Scheiner (łączniczka w Postaniu Warszawskim) i Jan Ołdakowski, (dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego), Marcin Ciszewski (historyk, pisarz)

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: